Нарушено движение на горните крайници
Нарушено движение на горните крайници представлява отклонения от нормалната подвижност на ръцете.
Нарушено движение на горните крайници може да се дължи на различни състояния или заболявания, като вродени малформации, влияние на тератогенни фактори през бременността (злоупотреба с наркотици, алкохол, никотин, радиация, интоксикации), ембрионални нарушения, тумори на костите, фрактури, полиневрити, ревматоиден артрит, притискане на нервни коренчета, синовит, затлъстяване, вродени или придобити луксации, мускулна дистрофия, травми на гръбначния стълб, мозъчни тумори, парализа на аксиларния нерв, увреждания на нервите от брахиалния сплит, изкълчване на раменната става, синдром на Якоб (Jacob), синдром на Марфан (Marfan), синдром на Foix-Chavany-Marie, синдром на Клайпел-Фейл (Klippel-Feil), синдром на Стърдж-Вебер (Sturge-Weber) и др.
Синдром на Foix-Chavany-Marie или т.нар. фацио-фаринго-езична диплегия (Facio-pharyngo-glossal diplegia) предизвиква парализа на лицевите и челюстните мускули и на фаринкса. Състоянието се причинява от увреждане на специфична област на мозъка, нар. оперкулум. Нарушено движение на горните крайници може да настъпи при парализа на нерва, който дава инервация за движението на ръцете, а именно аксиларния нерв (n. axillarys).
Аксиларният нерв (n. axillarys) води началото си от брахиалния сплит, който се намира на нивото на подмишницата. Той дава инервация за 3 мускула: делтоиден, терес минор, трицепс. При наранявания на аксиларния нерв се наблюдават слабо завъртане на ръката и рамото, слабо сгъване и разгъване в лакътя, загуба на усещане по кожата около и под рамото.
Коментари към Нарушено движение на горните крайници