Нарушения на щитовидната жлеза
Нарушения на щитовидната жлеза: състояние характеризиращо се със структурни и/или функционални промени на щитовидната жлеза. Функцията на щитовидната жлеза може да бъде понижена (хипотиреоидизъм) или повишена (хипертиреоидизъм.)
Щитовидната жлеза представлява жлеза с вътрешна секреция, която секретира хормони участващи в обмяната на веществата и растежа. Намира се в предната, долна част на шията. Функцията на щитовидната жлеза се контролира от предния дял на хипофизата посредством тиреоид- стимулиращ хормон (TSH).
Нарушения на щитовидната жлеза може да се дължат на различни състояния и заболявания като синдром на Маккун-Олбрайт (McCune-Albright), Базедова болест, гуша, микседем, кретенизъм, автоимунен тиреоидит, фоликуларен аденом, папиларен карцином, медуларен карцином, прием на някои лекарства (йодофлекс, йодосорб), аденом на хипофизата, болест на Грейвс, солитарен възел и други.
Синдром на Маккун-Олбрайт (McCune-Albright) представлява генетично заболяване, засягащо костите и пигментацията на кожата. Дължи се на мутация на гена GNAS1. Характерно за заболяването е по-ранното настъпване на пубертета при момичетата, като менструалният цикъл може да се появи значително по-рано от развитието на гърдите и пубиса. Ранен пубертет може да се наблюдава и при момчетата, но значително по-рядко. Симптомите на синдром на Маккун-Олбрайт може да включват още акромегалия, Базедова болест, деформация на лицевите кости, гигантизъм, фрактури на кости, аритмии, хипофосфатемия, тумори на хипофизата или щитовидната жлеза, кисти на яйчниците, увреждане на черния дроб, петна кафе с мляко по кожата, фиброзна дисплазия и други.
Коментари към Нарушения на щитовидната жлеза