Нарушения в усещането за болка
Нарушения в усещането за болка представлява промяна в чувството за усет на болка. Промените могат да бъдат насочени в две посоки: усещане на силна болка или слаба такава.
Болката е проява на чувствителност от страна на нервната система, която има за цел да предпазва индивида от наранявания. Проявява се като остра и хронична. Острата болка обикновено е резултат от заболяване, възпаления или увреждане на тъкани. Хроничната - продължава по-дълъг период от време. Усещането за болка е различно при различните хора.
Нарушения в усещането за болка може да се дължи на травми на гръбначния мозък, увреждане на нервите в дадената област, след ампутация на крак или ръка, увреждане на костите и меките тъкани около конкретното място, промени в атмосферното налягане, абстиненция след употреба на наркотици, ишиас, хипохондриаза, фибромиалгия, Браун-Секара синдром, болест на Мюнхаузен, фиброкартилагинозна емболия, соматично разстройство и др.
Фиброкартилагинозна емболия (Fibrocartilaginous embolism) е заболяване, което може да доведе до неврологични проблеми, като намалена чувствителност, параплегия, болки, парализа, слабост в крайниците, оток на гръбначния мозък, запек и др. Причинява се от запушване на някой кръвоносен съд на гръбначния мозък от фиброхрущяла на гръбначните дискове. Параплегия (Paraplegia) представлява увреждане на моторната или сензорна функция на долните крайници. Обикновено се причинява от увреждане на гръбначния мозък или е симптом на вродено заболяване (спина бифида).
Коментари към Нарушения в усещането за болка