Нарушена сетивност от засегнатата страна на лицето
Нарушена сетивност от засегнатата страна на лицето означава състояние на нарушен усет (понижен, повишен, липсващ) за допир, температура, болка и т.н., който се установява в засегнатата част от лицето.
Нарушена сетивност от засегнатата страна на лицето може да се дължи на: генетични нарушения, локално действие на някои медикаменти, епилепсия, черепна контузия, тежки травми на гръбначния стълб, синдром на Рамзей-Хънт, болест на Паркинсон, мозъчен кръвоизлив, латерална амиотрофична склероза, тромбоза на мозъчните артерии, дефицит на витамин В12, измръзване, изгаряне, енцефалит, мозъчен абсцес, неврит, детска церебрална парализа, синдром на Пери-Ромберг (Parry Romberg Syndrome) и други.
Синдром на Пери-Ромберг, или прогресивна хемифациална атрофия (Progressive hemifacial atrophy), представлява заболяване, което се наблюдава рядко и се характеризира със загуба на тъкани на лицето. Състоянието прогресира бавно за период от 2-10 години, след което се стабилизира. Наблюдава се атрофия на подкожната и мастната тъкан, понякога хрущялното и костното вещество, като е възможно да се засегнат тъканите на езика, мекото небце и гингивата. Характерни симптоми са: нарушена сетивност от засегнатата страна на лицето, хлътване на окото и скулата от засегнатата страна на лицето, едностранна лицева атрофия, мигреноподобно главоболие, болка, дегенеративни мозъчни лезии, тригеминална невралгия, вътречерепни калцификации, джаксънова епилепсия.
Коментари към Нарушена сетивност от засегнатата страна на лицето