Нарушена двигателна способност поради ксантоми
Нарушена двигателна способност поради ксантоми представлява нарушения на нормалните движения на тялото поради образуване на жълти холестеролови отлагания наречени ксантоми. Ксантомите най-често се наблюдават по ахилесовото сухожилие и сухожилията на дорзалната повърхност на горните крайници.
Нарушена двигателна способност поради ксантоми може да се наблюдава при прекалена пълнота, хипертония, нарушен метаболизъм на липидите, първична билиарна цироза тип 1, тип 2 и тип 3, запушване на жлъчните канали, синдром на Алажил (Alagille syndrome), болест на Ван Богарт (Van Bogaert's disease) и други.
Болест на Ван Богарт (Van Bogaert's disease) представлява наследствено заболяване, при което има нарушение на липидното съхранение и по-специално на холестерола. При това състояние се наблюдават натрупвания на холестерол в много части на тялото. Характеристиките на заболяването са хронична диария в кърмаческа възраст, помътняване на лещата (катаракта), която се развива в края на детството, крехки кости (податливи на фрактури), неврологични промени в зряла възраст - деменция, халюцинации, гърчове, депресия, атаксия (нарушения на координираните движения), нарушения в речта. Неврологични симптоми се предполага, че се дължат на мастните отлагания в мозъка и увеличения брой на ксантоми в мозъка.
Коментари към Нарушена двигателна способност поради ксантоми