Намален или липсващ лецитин
Намален или липсващ лецитин - намалено или липсващо количество на лецитина в кръвта. Лецитина е общ термин за обозначаване на всяка група от жълтокафеникави мастни вещества, срещани се в животински и растителни тъкани. Лецитинът се състои от фосфорна киселина, холин, мастни киселини, глицерол, гликолипиди, триглицериди и фосфолипиди. Съдържа се в яйчен жълтък, пшеничния зародиш и зърната на соята.
Причината на ниските или липсващи нива на лецитин в кръвта може да се дължи на недохранване, хепатити, цироза на черния дроб, синдром на Hanot-McMahon-Trannhauser, болест на Норум (Norum) и др.
Болест на Norum e рядко срещано генетично заболяване свързано с мутации на лецитинхолестерол ацетилтрансфераза. По-често страдат представители на скандинавските народи. Заболяването се характеризира с помътняване на роговицата, увреждане на виждането, нормохромна анемия, ранна атеросклероза, бъбречна недостатъчност, белтък и кръв в урината, хемолитична анемия, високо ниво на свободния холестерол, триглицеридите, фосфолипидите, намалени нива на естифицирания холестерол и др.
Коментари към Намален или липсващ лецитин