Намален вокален диапазон
Намален вокален диапазон означава намален обхват на гласа.
Вокалният диапазон или още гласов обхват представлява съвкупност от тонове, които могат да бъдат възпроизведени от човешкия глас. Най-често намира приложение в музиката, където се приема за една от най-важните характеристики за класифицирането на даден изпълнител като тип глас.
Намален вокален диапазон може да се дължи на навлизането в пубертета, оток на Райнке (Reinke), вродена адренална хиперплазия, уплътняване на гласните връзки, парализа на гласните струни, тиреоидит на Хашимото (Hashimoto's thyroiditis), акустичен невром, тонзилит, фарингит, ларингит, емоционална нестабилност, злоупотреба с гласа, психични разстройства, пресбайларинкс, кръвоизлив на гласната гънка, вентрикуларна дистрофия, синдром на Simpson-Golabi-Behmel, синдром на Уивър (Weaver Syndrome), синдром на Рудигер (Rudiger syndrome) и други.
Кръвоизлив на гласната връзка (Vocal cord hemorrhage) се дължи на разкъсване на кръвоносните съдове в субмукозния слой на гласната връзка. Кръвоизливът обикновено е едностранен, но може да бъде и двустранен, като обикновено е резултат от злоупотреба с гласа или в комбинация с употреба на антикоагуланти (напр. аспирин) или употреба на стероидни инхаланти. Вокалните промени включват дрезгавост, намален вокален диапазон.
Коментари към Намален вокален диапазон