Намалени спонтанни движения
Намалени спонтанни движения, представлява състояние, при което са намалени неволевите движения. Тези движения са автоматични, базирана на симпатиковата и парасимпатиковата нервна система. Такива движения са биенето на сърцето, дишането, перисталтиката на червата и други.
Причини за намалени спонтанни движения са травматични увреждания на мозъка, синдром на Прадер-Вили (Prader-Willi), синдром на Даун, болест на Тай-Сакс (Tay-Sachs), синдром на Марфан (Marfan), фамилна форма на деменция, болест на Krabbe, мускулна дистрофия, хромозомни нарушения, дефицит на ароматна аминокиселина декарбоксилаза и др.
Дефицит на ароматна аминокиселина декарбоксилаза е метаболитно наследствено разтройство, при което поради липсата на този ензим не могат да се образуват невротрансмисори - допамин и серотонин. Клиничната картина на заболяването, включва невъзможност за контрол на кръвно налягане и температурата, колебания в сърдечния ритъм, птоза на клепачите, повишено отделяне на слюнка, дистална хорея, затруднено преглъщане, сънливост, раздразнителност, повишена плашливост на засегнатите деца, повишена чувствителност към сензорна стимулация, трудност при хранене, затруднено преглъщане, стомашно-чревен дисмотилитет, гастроезофагеален рефлукс, хипотония, твърдост на мускулите, забавен растеж и др.
Коментари към Намалени спонтанни движения