Намалени нива на фоликулостимулиращ хормон
Намалени нива на фоликулостимулиращ хормон: състояния, характеризиращи се с понижени стойности на фоликулостимулиращият хормон, отговарящ за регулацията на менструалния цикъл и производството на яйцеклетки при жените и производството на сперма при мъжете. Хормонът се продуцира от хипофизната жлеза, а стойностите му в кръвта варират от 0.5 до 4 IU/L при деца в пубертет, от 2 до 15 IU/L във фоликулната фаза и от 1-16 IU/L в лутеалната фаза при жени в детеродна възраст и от 1 до 8 IU/L при мъже.
Намалените нива на фоликулостимулиращ хормон биха могли да се породят от гладуване, стрес, ниско тегло, туморно образувание, увреждане на хипофизата, септо-оптична дисплазия (Septo-Optic dysplasia) и други.
Септо-оптичната дисплазия е състояние, характеризиращо се с хипоплазия на зрителния нерв, отсъствие на сетпум пелуцидум и хипоталамо-хипофизна дисфункция. Клинично заболяването се проявява с нарушения в зрението, хипогликемия в неонаталния период, нарушено обоняние, деформация на ушите, синдактилия, амблиопия, хиазма, умствено изоставане, забавен растеж, неонатална жълтеница и други.
Коментари към Намалени нива на фоликулостимулиращ хормон