Намалена солна киселина в стомашния сок
Намалена солна киселина в стомашния сок: храносмилателно нарушение свързано с понижено количество на солната киселина в стомаха. Солната киселина в стомаха е необходима за правилно протичане на смилането на храната, а също така и важна част от имунната защита, тъй като служи като киселинна бариера за развитието на редица микроорганизми, които попадат в стомаха заедно с храната. Солната киселина предотвратява миграцията и колонизацията на бактерии от червата към стомаха.
Симптоми на намалена солна киселина в стомашния сок могат да бъдат оригване, газове, подуване на корема, гадене, повръщане, слаби нокти и коса, косопад, кожни нарушения, болки в стомаха, неочакван глад, лошо храносмилане, наличие на хранителни частици в изпражненията, повишена честота на паразитни инфекции, запек, диария, лош дъх в устата, бактериален или гъбичен свръхрастеж, малабсорбция и други.
Намалена солна киселина в стомашния сок се означава като хипохлорхидрия или ахлорхидрия.
Ахлорхидрия представлява липса на солна киселина в стомашния сок. Състоянието може да се предизвика от атрофичен гастрит, хроничен гастрит, автоимунен тиреоидит, пернициозна анемия, паразитна инфекция (глисти), мукополизахаридоза IV, болест на Menetrier (хипертрофичен гастрит), инфекция с хеликобактер пилори (Helicobacter Pylori) и други.
Коментари към Намалена солна киселина в стомашния сок