Намалена видимост
Намалена видимост: състояния, протичащи с нарушения в зрението, които се появяват внезапно, а понякога се развиват постепенно във времето.
Намалената видимост би могла да се причини от тумор в мозъка, артериална оклузия на ретината, ретинобластом, предходна исхемична атака, припадъци, неврит на зрителния нерв, глаукома, кръвоизлив в стъкловидното тяло, попадане на чуждо тяло в окото, отлепване на ретината, множествена склероза, инсулт, епилепсия, хипертония, мигрена, ретинопатия (Retinopathy) и други.
Ретинопатията е общо наименование на състояние, при което кръвоносните съдове доставящи кислород на ретината са увредени. Ретинопатията може да включва кървене на кръвоносните съдове или растеж на анормални кръвоносни съдове. Тези процеси могат да попречат на светлината да достигне до ретината, което води до замъглено зрение. Състоянието в ранните си етапи може да протече без симптоми. В по-късните обаче могат да се развият сериозни усложнения, включително отлепване на ретината и слепота. Отличават се няколко вида ретинопатия: ретинопатия при недоносени (причинява се от непълно развитие на кръвоносните съдове на очите поради преждевременно раждане), диабетна ретинопатия (появява се при хора с диабет, поради високите нива на кръвната захар, причиняващи увреждане на кръвоносните съдове на ретината), хипертонична ретинопатия (появява се при страдащи от високо кръвно налягане). Диагностицирането на заболяването трябва да се направи от лекар специалист по очни болести, наречен офталмолог. Прегледа, който се извършва включва изследване на зрителна острота, проверка на остротата на периферното зрение и измерване на налягането вътре в окото. За изследването се използват шпиц лампа и офталмоскоп.
Коментари към Намалена видимост