Назален хондрит
Назален хондрит представлява процес на разрушаване на хрущялната част от носа, съпроводено с деформации на носа и дихателни затруднения.
Назален хондрит може да се дължи на полихондрит, метаболитни нарушения, тромбоза на кръвоносни съдове, травми, тумори, синдром на Марфан (Marfan), автоимунни заболявания, нарушения в ембрионалното развитие, тежки изгаряния и измръзвания, фрактури и неправилно зараснали такива и др.
Полихондритът (Polychondritis) е заболяване, което причинява дегенеративни промени в хрущялната тъкан в организма. Заболяването може да бъде съпроводено с дегенеративни изменения в хрущялите, оток на ставите, умора, загуба на апетит и тегло, гадене, неврит, скованост, васкулит, трахеит, дерматит, болки в ставите, стеснение на бронхиалния просвет, конюнктивит, говорни, дихателни и зрителни проблеми, треска, левкоцитоза, запушване на Евстахиевата тръба, еписклерит, отит и др. Причините за заболяването се предполагат, че се дължат на генетичната предразположеност и влиянието на околната среда.
Коментари към Назален хондрит