Рецидивиращ полихондрит МКБ M94.1
Рецидивиращ полихондрит е заболяване, което се характеризира, със силно, епизодично възпаление на хрущялните структури, главно в носа, ушите и ларинготрахеобронхиалното дърво. Освен тях се засягат още очите, сърдечно-съдовата система, ставите, кожаа, централната нервна ситема и други.
Причините за възнкване на рецидивиращ полихондрит не са напълно изяснени, но се предполага, че съществува известна наследственост. Някои автори спрягат и различни хормонални нарушения, като възможна причина за поява на рецидивите, но твърди доказателства за това все още липсват.
Клиничната картина на рецидивиращ полихондрит е разнообразна, тъй като заболяването обхваща множество системи и органи. Най-честите оплаквания, които се наблюдават са преходна треска, загуба на тегло, обриви по кожата, болки в ушите, нарушен слух, шум в ушите, отит, световъртеж, болки по мускулите и ставите, задух, кашлица, хъркане, дисфагия, кръвотечение от носа, подуване на носа, нарушено зрение, конюнктивит, двойно виждане, болки в гърдите, болки в корема, нарушения на сърдечния ритъм, главоболие, нарушена координация, обърканост, припадъци, психични отклонения и други.
Диагнозата рецидивиращ полихондрит се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се още някои лабораторни и образни изслдевания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография, ехография и други, за уточняване локализацията и тежестта на уврежданията.
Лечението на рецидивиращ полихондрит може да бъде консервативно или хирургично. Не са провеждани големи клинични проучвания за лечение на рецидивиращ полихондрит. Консервативното лечение включва прилагане на противовъзпалителни средства, цитостатици, моноклонални антитела и други. Хирургичното лечение на тези пациенти може да включва трахеостомия, трахеално стентиране, корекция на аортна аневризма, протезиране на сърдечни клапи и други.
Коментари към Рецидивиращ полихондрит МКБ M94.1