Множествена периферна пулмонална стеноза
Множествената периферна пулмонална стеноза е състояние, при което се установява стесняване (стеноза), на няколко от клоновете на белодробната артерия в белия дроб, което води до патологичен шум, който се чува при аускултация на сърцето и се дължи на повишеното съпротивление при преминаването на кръвта през стеснените участъци на съдовете. При много деца до 6 - 7 месечна възраст, това е нормално физиологично явление и се дължи на малките размери на белодробните кръвоносни съдове при раждането (тъй като до раждането белите дробове на детето не функционират и тяхното кръвообръщение е значително по-слабо) и съответно след тази възраст съдовете нарастват и този шум изчезва. Затова е необходимо при установяване на такъв патологичен шум преди 6 месечна възраст, да се направи повторно изследване след нея и ако и тогава шумът се чува - значи се касае за патологично състояние.
Множествената периферна пулмонална стеноза при по-леките случаи може клинично да не се изразява с никакви симптоми. В по-тежките случаи, обаче, състоянието може да предизвиква задух, учестено дишане, ускорена сърдечна дейност, подуване на корема, отоци по лицето, глезените и стъпалата, както и отпадналост. Лечението най-често е оперативно.
Множествената периферна пулмонална стеноза може да се дължи на синдром тетралогия на Фалот (Fallot), синдром на Алажил (Alagille), синдром на Уилямс (Williams), синдром на Ноонан (Noonan), перзистиращ дуктус артериозис (вродена аномалия), вътреутробна рубеолна инфекция и други.
Коментари към Множествена периферна пулмонална стеноза