Метопизъм
Метопизъм е шев, който се формира на мястото на съединяване на двете половини на челната кост. Нарича се челен шев и се среща при всички новородени. Тази аномалия на черепа се явява расово-диагностичен признак. Метопизмът се забелязва при раждането, но може да стане видимо с течение на времето. При по-тежки случаи на метопизъм, могат да възникнат проблеми със зрението. Може да се приложи оперативен метод за премахването му.
Метопизмът най-често се причинява от ранното съединяване на черепните кости (краниосиностоза). Наблюдава се при феталния хидантион синдром.
Фетален хидантион синдром (Fetal hydantoin syndrome) е заболяване, което се среща много рядко. Причинява се от излагане на плода на антиконвулсантни лекарства (карбамазепин, фенитоин). Тези лекарства, приемани от майката по време на нейната бременност, могат да доведат до широка предна фонтанела, дефекти на крайниците, микроцефалия, ограничен вътрематочен растеж, умствена изостаналост, забавено развитие, кривогледство, заешка устна и др.
Коментари към Метопизъм