Лющене на кожата на ръцете
Лющене на кожата на ръцете: състояние, при което се наблюдава залющване (обелване, напукване) на повърхностния слой на кожата (епидермис) по дланите, по върховете и между пръстите, по гърба на ръцете. Състоянието обикновено не е сериозно. Придружава се и от други признаци, като сърбеж на кожата, сухота, обрив.
На какво може да се дължи?
Лющене на кожата на ръцете може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни болести - морбили, дерматофитоза.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - системен лупус еритематозус, болест на Кавазаки (Kawasaki disease).
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - изгаряне (термично или химично), алергична реакция.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - недоимъчни заболявания.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - ихтиоза, псориазис, екзема, атопичен дерматит, еритродермия, лихен планус, синдром на лющещата се кожа, ексфолиативна кератолиза.
- Други - често миене на ръцете, климатични промени, смучене на пръсти, въздействие на химични вещества.
По-чести причини за лющене на кожата на ръцете
Продължително излагане на слънце
Ако ръцете ви са били продължително време изложени на слънчеви лъчи, няколко часа след това кожата ще е зачервена, гореща на допир и вероятно болезнена. Няколко дни по-късно горния слой на кожата ще започне да се отлепва (отлющва).
За да се избегне тази неприятна ситуация, е най-добре да използвате слънцезащитен крем със слънцезащитен фактор (30 или 50).
Променлив климат
Внезапните смени в климатичните условия - променливи температури, вятър, висока и ниска влажност могат да засегнат кожата на ръцете. Например сухият въздух в определени региони може да доведе до напукване и залющване на кожата на ръцете.
Въздействие на химични вещества
Вещества, намиращи се в сапуни, шампоани, балсами и друга козметика, също могат да раздразнят кожата на ръце. Освен това кожата може да бъде раздразнена от антибактериални съставки и консерванти в определени продукти. Други чести дразнители са тези на работното място - лепила, почистващи препарати, разтворители.
За да се прекрати дразненето и да се възстанови кожата на ръцете, е необходимо да бъде прекъснат контактът с тези вещества.
Често миене на ръцете
Поддържането на висока хигиена е добра практика, но понякога прекалено честото измиване може да окаже негативен ефект и да доведе до лющене на кожата. За да се възстанови кожата на ръцете, е необходимо да се избягва честото миене и да се използва овлажняващ крем за ръце.
Алергична реакция
Определени агенти могат да причинят зачервяване, сърбеж, подуване и залющване на кожата на ръцете. Това може да предизвика алергичен контактен дерматит. Алергените могат да бъдат: перилни препарати, шампоани, сапуни, омекотители и други. Алергичният контактен дерматит може да бъде причинен и от: метали, растения, гумени ръкавици.
Допълнителна информация за състоянието може да намерите в темата:
» Алергичен контактен дерматит МКБ L23
Екзема
Екземата е често срещано състояние. Често причината за появата й е даден алерген. Хората, които работят в определени отрасли, е по-вероятно да бъдат засегнати. Тези отрасли включват: почистване, здравеопазване, фризьорство, механика и други.
Допълнителна информация за състоянието може да намерите в темата:
» Дерматит и екзема МКБ L20-L30
Ексфолиативна кератоза
Състоянието засяга и млади и възрастни. Характеризира се с лющене на кожата на дланите на ръцете, а също така може да засегне и стъпалата.
Псориазис
Псориазисът е хронично кожно заболяване, което се характеризира с появата на зачервени и възпалени кожни плаки покрити със сребристо-бели люспи. По-често се забелязва в областта на лактите, коленете, скалпа и долната част на гърба.
Псориазисът е автоимунно заболяване, което означава, че имунната система погрешно атакува собствените си кожни клетки. Състоянието не е заразно.
Още за състоянието в темата:
Кога да потърсите лекар?
Ако залющването на кожата е резултат от въздействието на околната среда (например излагане на слънце), то вие може да го ограничите и да се погрижите за себе си у дома. Ако, обаче, не сте сигурни за причината на залющването, е добре да направите консултация с дерматолог.
Предпазни мерки
Ето няколко съвета и промени в начина на живот, които човек може да следва, за да предотврати залющването и напукването на кожата на ръцете. Те включват:
- измиване на ръцете с топла (не гореща) вода и сапун;
- носене на ръкавици при миене на съдове или използване на препарати;
- носене на топли ръкавици през зимата и в студено време;
- използване на овлажняващ крем.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Лющене на кожата на ръцете
Библиография
https://www.healthline.com/health/skin-peeling-on-hands
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320096.php
Коментари към Лющене на кожата на ръцете