Лоша миризма на урината
Урината представлява течен отпаден продукт на организма, който се състои от вода, сол, електролити, урея и пикочна киселина. Произвежда се от бъбреците. Основните процеси, които участват в образуването на урината са филтрация, реабсорбция и секреция.
Нормално урината е бистра и има сламеножълт цвят. Миризмата на урината може да варира, но в повечето случаи няма силна миризма. При дехидратация урината е по-концентрирана и може да има по-силен мирис на амоняк от нормалното. Консумацията на определени храни и лекарства също могат да бъдат причина за промяна.
Причини
Лошата миризма на урината може да бъде променена при:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - прием на добавки с витамин B6, захарен диабет, диабетна кетоацидоза, дехидратация.
- Болести на пикочо-половата система - цистит, песъчинки в бъбреците, уретрит, повтарящи се вагинити, непълно изпразване на пикочния мехур, задържане на урина, бъбречна колика, камък в бъбрека и уретера, камъни в долните пикочни пътища, остър простатит.
- Новообразувания - рак на бъбрека, рак на пикочния мехур.
Най-чести причини за възникване на лоша миризма на урината
Инфекция на пикочните пътища
Инфекции на пикочните пътища (ИПП) са чест причинител на лошата миризма на урината. Най-честите симптоми на ИПП са честото уриниране и усещането на парене.
Жените са по предразположени към развитието на ИПП. Тези инфекции са в резултат на навлизането на бактерии в пикочните пътища. Те водят до промяна в цвета и мириса на урината, като понякога тя дори може да бъде кървава.
Диабет
Захарният диабет е метаболитно заболяване. Тялото не произвежда достатъчно количество инсулин или не може ефективно да го използва. Това води до повишаване нивата на кръвната захар.
Чест симптом на диабета е сладникавия мирис на урината. Нелекуваният захарен диабет може да увреди нервите, очите, бъбреците и други органи.
Фенилкетонурия
Фенилкетонурията е рядко наследствено заболяване, което води до натрупване на аминокиселината фенилаланин в тялото. Причинява се от дефект в гена, отговорен за синтезата на ензима, който разгражда фенилаланина.
Натрупването на фенилаланина може да доведе до тежки нарушения. За болните е характерна специфичната миризма на урината. Други симптоми могат да бъдат намалената пигментация на кожата и умствено изоставане.
Бременност
По време на бременността жените имат повишени нива на човешкия хорион гонадотропин (хормон на бременността). Това може да доведе до промени в миризмата на урината.
Също така бременните жени имат по-висок риск от инфекции на пикочните пътища, което също увеличава шанса за наличие на неприятен мирис на урината.
Диагноза
За да се определи причината за неприятен мирис на урината, трябва да се направят различни медицински и инструментални изследвания. Някои от тях са:
- Изследване на урината - този лабораторен метод се използва за определи наличието на бактерии в урината.
- Цитоскопия - Методът се използва за откриване на заболявания на пикочните пътища. Осъществява се чрез тънка тръба с камера.
- Ултразвуково изследване - Ехографията на бъбреците понякога също може да бъде полезна за диагностициране на лошата миризма на урината.
Лечение
Лечението е насочено към основната причина, довела до появата на лоша миризма на урината.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Лоша миризма на урината
- Бъбречна колика, неуточнена
- Бъбречнокаменна болест
- Инфекция на пикочните пътища без уточнена локализация
- Камък в бъбрека
- Камък в бъбрека и в уретера
- Камък в долните пикочни пътища
Библиография
https://www.healthline.com/health/urine-odor#pregnancy
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321210#causes-of-sweet-smelling-urine
https://www.medicinenet.com/urine_odor/symptoms.htm
Коментари към Лоша миризма на урината