Лихенифицирана кожа
Лихенифицирана кожа е медицинско състояние, което се характеризира със силно удебеляване на кожата, намалена еластичност, променена пигментация и лющене и др.
Лихенифицирана кожа може да се дължи на цинков дефицит, вродена ихтиоза, дефицит на витамин А, склеродерма, склерозиращ лишей, мазол, келоид, белег след рана, постоянен травматизъм на даден участък от тялото, синдром на Хърлър (Harler), синдром на Ерлерс Данлос (Ehlers Danlos), атопичен дерматит, псориазис, екзема, речна слепота, гъбична инфекция, феномен на Рейно (Raynaud) и др.
Речна слепота (River Blindness) е паразитно заболяване, което се среща предимно в Африка, Южна Америка и страните от Близкия изток. Причинител на заболяването е нематод с името Onchocerca volvulus, а самото заразяване се осъщестявава благодарение на ухапване от мухата от род Simulium. Това заболяване е съпроводено с някои характерни симптоми, като лихенифицирана кожа, увеличени размери на тестисите, оток на тестисите, оток по крайниците, подуване на гениталните лимфни възли, уртикаричен обрив, зачервяване и сърбеж на очите, катаракта, груба и набръчкана кожа, еозинофилия, характерни съединително-тъканни възли (онхоцеркоми), петна по кожата, пълна липса на зрение или силно намалено такова, фотофобия, повишено сълзотечение и др.
Коментари към Лихенифицирана кожа