Липсващ пубертет
Липсващ пубертет представлява състояние, при което процесите на съзряване и развитие на вторични полови белези (характерно окосмяване, структура и мускулна маса, развитие на млечни жлези и поява на менструален цикъл при момичетата, мутиране на гласа при момчетата) се проявяват много късно или липсват.
Липсващ пубертет може да се дължи на: хормонални аномалии, хромозомни болести, хипопитуитаризъм, анорексия или затлъстяване, метаболитни нарушения, вродена липса на яйчници и матка, недоразвитие на матката и яйчниците, оперативно отстраняване на половите органи, изолиран дефицит на гонадотропин, забавен телесен растеж, синдром на Прадер-Уили (Prader-Willi), болест на Крон (Crohn disease), синдром хипомиелинизация-хипогонадотропен хипогонадизъм-хиподонтия, синдром на Нунан (Noonan syndrome), синдром на Клайнфелтър (Kleinfelter syndrome), синдром на Търнър (Turner), комбиниран дефицит на хипофизарни хормони и други.
Комбиниран дефицит на хипофизарни хормони, не придобит и несиндромен, представлява състояние, при което се наблюдава намалено количество или липса на повече от един от хормоните на хипофизата. Заболяването не е свързано с малформация или други аномалии и най-често се дължи на туморни образувания, генетични дефекти, операция или радиационна терапия. Симптомите варират в зависимост от това дефицит на кой хормон се наблюдава. Характерни са: липсващ пубертет - при дефицит на гонадотропин, психомоторно изоставане - при дефицит на хормон стимулиращ щитовидната жлеза, изоставане във физическия растеж - при дефицит на растежен хормон, дефицит на лутеинизиращ хормон и фоликулостимулиращ хормон, дефицит на пролактин и адренокортикотропен хормон, дефицит на хормон стимулиращ щитовидната жлеза, дефицит на хормони на хипофизата.
Коментари към Липсващ пубертет