Липсващо ходило
Липсващо ходило представлява отсъствие на стъпало.
Стъпалото (ходило) е анатомична структура от човешкото тяло. Тава е най-крайната част на крака, която носи теглото на тялото и позволява неговото придвижване. Изгражда се от глезена, петната кост (калканеус), долните части на тибията и фибулата.
Липсващо ходило може да се дължи на вродени аномалии, хромозомни и генетични дефекти, нарушено костообразуване през ембриофеталното развитие, продължително притискане на корема на майката докато е бременна, увиване на пъпната връв около крайниците по време на вътреутробното развитие, действието на тератогенни фактори върху организма на майката (наркотици, алкохол, никотин), отравяния, радиация, тежки инфекции водещи до ампутация на засегнатата зона, травми и др. Липса на стъпало се наблюдава при фемур-фибула-улна синдром (Femur-fibula-ulna syndrome), Фурман-Рийгър-де Соуса (Fuhrmann-Rieger-de Sousa syndrome), синдром на Фурман (Fuhrmann syndrome), фибуларна хипоплазия или аплазия (Fibular hypoplasia or aplasia).
Бедро-фибула-улна синдром (Femur-fibula-ulna syndrome) се характеризира главно с аномалии на костите на улната, фибулата, бедрената кост, пръстни аномалии. Синдромът е рядко срещан, като причината за появата му не е напълно изяснена.
Коментари към Липсващо ходило