Липса на сакрум
Липса на сакрум е вродена малформация, която означава отсъствие на кръстцова кост.
Сакрумът/кръстцовата кост се намира в края на гръбначния стълб, изградена от сливането на сакралните прешлени, които са 5 на брой. Костта има триъгълна форма.
Липса на сакрум може да се дължи на нарушение в ембрионалното образуване на костната система, спина бифида, синдром на "русалката", синдром на опашната регресия (сакрална агенезия), недостиг на фолиева киселина, недоимъчно хранене на майката, захарен диабет на майката, синдром на Курарино (Currarino) и др.
"Синдром на русалката" (Mermaid syndrome) или наречен още сиреномелия (Sirenomelia) е много рядка вродена малформация, при която долните крайници са напълно слети заедно, което им придава форма на опашка на русалка. Тази аномалия се среща при приблизително 1:100 000 живородени деца, като обикновено има летален изход в рамките на един до два дни след раждането, поради уврежданията на бъбреците, пикочния мехур. Като предразполагащ фактор за поява на синдрома се явява майчиният захарен диабет. Синдромът е съпроводен и с други малформации, като липса на сакрум, липса на ректум, агенезия на половите органи и др.
Коментари към Липса на сакрум