Леко изразена дупликация на палеца
Леко изразена дупликация на палеца представлява вродена аномалия, характеризираща се с наличието на допълнителен палец на ръката. Появата на допълнителни пръсти по ръцете и краката се нарича полидактилия.
Леко изразена дупликация на палеца може да се дължи нарушения във формирането на скелета, влияние на тератогенните фактори по време на бременността, като употреба на алкохол, никотин, наркотици, медикаменти, излагане на радиация, интоксикации, вътреутробна инфекция, заболявания като полидактилия, синдром на Рубщайн-Тайби (Rubinstein-Taybi), синдром на (Kaplan-Plauchu-Fitch), синдром на Карпентър (Carpenter), синдром на Смит-Лемил-Опитц (Smith-Lemli-Opitz), синдром на Даун (Down), синдром на Баред-Бийдъл (Bardet-Biedl), синдром на Мор, синдром на McKusick-Kaufman, синдром на Елис ван Кревелд (Ellis-wan Creveld), синдром на Мекел (Meckel), синдром на Палистър-Хол (Pallister-Hall), синдром на Таунс-Брокови (Townes-Brokovy), синдром на Холт-Орам (Holt-Oram) и др.
Преаксиалната полидактилия тип 4 (Polydactyly, preaxial IV) представлява поява на допълнителен пръст от страна на палеца, като обединяването им е в метакарпофалангеалната става. Преаксиалната полидактилия тип 4 е най-често срещаният тип полидактилия (около 50% от случаите на заболяването). Радиалната полидактилия се среща 1 на всеки 3000 живородени деца.
Коментари към Леко изразена дупликация на палеца