Латиризъм синдром
Латиризъм синдром: състояние, известно още с наименованието латиризъм, което се провокира от консумация на някои бобови растения от род Lathyrus, съдържащи невротоксина 3 β-N-оксалил-L-α, β-диаминопропионова киселина (β-ОДАП).
Представителите на род Lathyrus се отглеждат за храна и фураж. Представляват бобови култури, даващи 1-12 семена или зърна с различна големина, форма и цвят в шушулка.
В зависимост от клиничното протичане латиризмът може да бъде класифициран като невролатиризъм и остеолатиризъм. Невролатиризмът протича с невродегенеративни увреждания и необратима спастична парапареза, които могат да доведат до смърт. Симптомите на невролатиризъм могат да включват мускулна скованост, слабост, парализа на долните крайници, атрофия на седалищните мускули, аортна аневризма и други. Остеолатиризъм настъпва при продължителна консумация на растения съдържащи токсина бета-амино-пропионитрил (BAPN) и се характеризира със скелетни нарушения.
Латиризъм синдром може да настъпи при поглъщане на достатъчно количество Lathyrus Sativus (секирче), Lathyrus odoratus (сладък грах), Lathyrus cicera или хляб, направен от брашно, в чиито състав има семена от тези растения.
При експериментални изследвания върху плъхове е установено, че попадането на токсина бета-амино-пропионитрил в организма по време на бременност може да доведе до различни увреждания на плода. Вероятността и тежестта на уврежданията зависят от нивото на експозиция и стадия на бременността. Ефектът върху човешкия ембрион не е напълно установен.
Коментари към Латиризъм синдром