Късно вкостяване на епифизите на пръстите
Късно вкостяване на епифизите на пръстите представлява състояние, което се характеризира със забавяне в калцификацията на епифизите на фалангите на краката и ръцете.
Епифизите представляват най-крайният, заоблен, удебелен край на костта, който участва при формирането на ставните съчленения между костите.
Късно вкостяване на епифизите на пръстите може да се дължи на множествена епифизеална дисплазия, недостиг на витамини и минерали, ендокринни нарушения, спондилоепифизарна дисплазия, синдром на Вейл-Марчесани, синдром на Кашин-Бек (Kashin-Beck), остеогенезис имперфекта и др.
Синдромът на Вейл-Марчесани (Weill-Marchesani) е заболяване на съединителната тъкан, което може да бъде унаследено по автозомно-рецесивен и/или автозомно-доминантен начин. Симптомите на заболяването включват късно вкостяване на епифизите на пръстите, плитка предна очна камера, сферофакия (малки, кръгли лещи), глаукома, малформации на зъбите, ектопия (изместване) на очната леща, зрителни нарушения, скованост на ставите, максиларна хипоплазия, брахицефалия (къса, широка глава), недоразвити и плитки очни орбити, удебелени метакарпални кости и др.
Коментари към Късно вкостяване на епифизите на пръстите