Кортизолов дефицит
Кортизолов дефицит: недостатъчна концентрация на кортизол в кръвта в резултат на намален синтез.
Кортизолът е хормон, принадлежащ към групата на глюкокортикоидите. Синтезира се от кората на надбъбречните жлези и е отговорен за регулацията на нивото на глюкозата в кръвта, обмяната на веществата, подтискане на имунната защита, подтиска отделянето на тестостерон и растежен хормон, подтиска образуването на костно вещество и други. Поради ускореното производство на кортизол при стрес на организма, той се означава още като хормон на стреса.
Признаци на кортизолов дефицит могат да бъдат понижено ниво на кръвна захар (хипогликемия), мускулна слабост, отпадналост, дехидратация, гадене, повръщане и други.
Кортизолов дефицит може да настъпи при вродена надбъбречна хипоплазия, надбъбречни тумори, болест на Адисон (надбъбречна недостатъчност), хипопитуитаризъм, атрофия на надбъбречните жлези, 3-хидроксистероид дехидрогеназен дефицит и други.
3-хидроксистероид дехидрогеназен дефицит представлява недостиг на ензима 3-хидроксистероид дехидрогеназа, свързан с вродена надбъбречна хиперплазия и нарушен хормонален синтез. Симптомите на 3-хидроксистероид дехидрогеназен дефицит включват нарушено развитие на половите органи, гинекомастия, двусмислени гениталии, вирилизация, маскулинизация, хипоспадия, поликистозни яйчници, гъста коса, преждевременно настъпване на пубертета, акне, ускорен скелетен растеж, кортизолов и алдостеронов дефицит, намален синтез на андрогенни хормони, уголемен клитор и други.
Коментари към Кортизолов дефицит