Конкременти в бъбреците
Конкременти в бъбреците: патологично състояние, което се характеризира с образуването на камъни в бъбреците и пикочните пътища. Медицинският термин, който се използва за означаването им е нефролитиаза. Бъбречнокаменната болест е едно от най-разпространените заболявания на отделителната система.
Симптомите, проявяващи се при наличие на камъни в бъбреците зависят от големината, формата, локализацията и подвижността на конкрементите. Нефролитиазата може да протича латентно, т.е безсимптомно. Тази форма на заболяването се открива случайно при рентгеново или ехографско изследване или при изследване на урината по някакъв друг повод. Симптомите на клинично проявената нефролитиаза включват болка в областта на кръста с характерна ирадиация към уретера, пикочния мехур и гениталиите, бъбречни колики, дизурични оплаквания, повръщане, задръжка на газове, напрежение в коремната стена и други.
По химичен състав се различават оксалатни, фосфатни, уратни и смесени камъни. Те могат да бъдат единични и множествени, с различна големина, локализирани в единия или двата бъбрека. Ренттегенопозитивни (т.е тези, които се виждат на рентгенова снимка) са най-често калциевите оксалати или фосфати. Рентгенонегативни (не се забелязват на рентгенова снимка) са камъните от урати.
Конкрементите в бъбреците може да се образуват в резултат на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хиперкалцемия, хиперкалциурия, хипероксалурия, хиперпаратиреоидизъм, дехидратация.
- Болести на пикочо-половата система - инфекция на пикочните пътища, бъбречна тубулна ацидоза, гломерулонефрит, остър нефрит, хроничен нефрит.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - поликистоза на бъбреците.
- Болести на храносмилателната система - остър панкреатит.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Други - хранителен режим.
Диагнозата конкременти в бъбреците се поставя въз основа на анамнезата, изследване на урината, ехографско или рентгеново изследване.
В някои случаи камъните в бъбреците могат да преминат през пикочните пътища от само себе си и да се изхвърлят навън с достатъчен прием на течности. Могат да се използват обезболяващи, противовъзпалителни медикаменти, блокери на калциевите канали като нифедипин, литотрипсия (процедура, чрез която конкрементите се разбиват на по-лесни за изхвърляне по-малки частици) или хирургични интервенции при големи конкременти и по-тежки случаи.
Образуването на камъните може да се избегне чрез приемът на достатъчно течности и ограничаване на консумацията на храни с високо съдържание на оксалати като спанак, пшенични зародиши, фъстъци и други.
Коментари към Конкременти в бъбреците