Кардиоваскуларни заболявания
Кардиоваскуларни заболявания са клас заболявания, които включват увреждания (структурни и функционални) в сърцето или кръвоносните съдове (артерии, вени, капиляри) или и двете едновременно. Наричат се още сърдечно-съдовите заболявания. Те са водеща причина за смъртни случаи в световен мащаб, като мъжете са по-предразположени. Симптомите могат да включват задух, лесна уморяемост, ускорен пулс, отоци по тялото, кашлица, промяна в кръвното налягане и др.
Кардиоваскуларни заболявания се причиняват главно от атеросклероза, хипертония, напредване на възрастта, сърдечна тампонада, кардиомиопатия, сърдечни аритмии, синдром на Даун, вродени сърдечни аномалии, синдром на Босли-Салих-Алорайни (Bosley-Salih-Alorainy), инфаркт на миокарда, базедова болест, хипотиреоидизъм, рубеолна инфекция по време на бременност, перзистиращ дуктус артериозус, синдром на Рубинщайн-тайби (Rubinstein-Taybi), синдром на Уилямс (Williams), синдром на Едуардс (Edwards), хромозомни и генетични аномалии, персистиращ дуктус артериозус, травма, сепсис, перикардит, увреждане на клапите, медикаменти (еритромицин), хидроцефалия и др. Рискови фактори за поява на кардиоваскуларни заболявания са: възрастта, хипертония, високи нива на холестерол, тютюнопушене, прекомерна консумация на алкохол, голям прием на захар, затлъстяване, липса на физическа активност, психосоциални фактори, захарен диабет, замърсяването на въздуха, фетален миноксидил синдром и др.
Фетален миноксидил синдром (Fetal minoxidil syndrome) е заболяване, което се предизвиква от експозиция на плода на миноксидил (медикамент, който се използва за лечение на високо кръвно налягане). Той преминава плацентарната бариера. Симптомите на заболяването могат да включват повишено окосмяване по тялото, сърдечно-съдови нарушения, смърт след раждане, пъпна херния, дефекти на сърцето, покочо-полови малформации, лицеви аномалии, малка челюст и др.
Коментари към Кардиоваскуларни заболявания