Изтръпване в засегната област
Изтръпването в засегнатата област представлява усещане за мравучкане, боцкане, парене в дадена част от тялото, при която се наблюдават функционални, структурни изменения.
Изтръпването в засегнатата област се наблюдава при нарушено кръвоснабдяване на част от тялото, постхерпесна невралгия, синдром на карпалния тунел, диабет, ревматоиден артрит, множествена склероза, преходна исхемична атака, пристъпи на паника, сирингомиелия, проказа, синдром на Браун Секвар (Brown Sequard syndrome), тромбоза на предна гръбначна артерия, болест на Танжер (Tangier disease), подостра комбинирана дегенерация, инсулт, микседем, HIV, спинална миотрофия, нодозен полиартериит, саркоидоза, травматични лезии на периферните нерви, уремична невропатия, токсична невропатия, системен лупус еритематозус, метаболитна и паранеопластична невропатия, хипотиреоидизъм, хипокалцемия, синдром на Гопалан (Gopalan syndrome), прием на някои медикаменти и вещества (амиодарон, дигоксин, колистиметат, димеркапрол, лидокаин, мефлокин, тетродоксин, талий, топирамат, рилузол), синдром на Гилиан-Баре (Guillain-Barre syndrome) и др.
Усложнение от заболяването херпес зостер е постхерпесната невралгия. Причинителят на херпес зиостер, е този който причинява варицела. Херпес зостер поразява кожата и нервните клетки, като се характеризира с кожен обрив и неврологична болка. Симптомите отзвучават, обикновено в рамките на седмица. При някои хора нервната болка продължава седмици, месеци, дори години, след като кожният обрив и другите признаци са отминали. Това състояние се нарича постхерпесна невралгия.
Клиничните признаци при постхерпесната невралгия са: сърбеж в засегнатата област, болка, повишена чувствителност на засегнатата област, скованост в засегнатат област, по-рядко слабост и по-рядко парализи в засегната област. Симптомите наподобяват симптоми на други заболявания, което забавя поставянето на правилната диагноза или като цяло тя се пренебрегва.
Всеки, който е боледувал от варицела, може да развие херпес зостер и евентуално постхерпесна невралгия. Когато боледува от варицела, херпес зостер вируса на варицелата може да нахлуе в нервните клетки в мозъчния ствол или гръбначния мозък. Той остава там в неактивна форма в продължение на години, докато в организма се създадат условия, в които да се активира и развие херпес зостер. Това се случва предимно при възрастните хора.
Всяко състояние, което отслабва имунната система може да активира вируса и да доведе до развитие на херпес зостер и съответната невралгия. Такива състояния са стрес, редица заболявания, ХИВ / СПИН, рак, химиотерапия или трансплантация на орган и други.
Рискът от развитие на постхерпесна невралгия може да бъде намален, ако херпес зостер се диагностицира на време и се обработва незабавно с антивирусни лекарства. Най-добри резултати се получават, ако лекарството се втрие в поразеното място, в рамките на 72 часа след появата на херпес зостерния обрив.
Коментари към Изтръпване в засегната област