Ацетон в урината
Ацетон в урината: състояние, което се характеризира с откриване на ацетон и други кетонови тела (ацетоацетат, бета - хидроксибутират) в урината. Нормално ацетон в урината не се установява. Натрупването му в човешкото тяло се получава при нарушен въглехидратен метаболизъм, при който организмът започва да разгражда запасите от мазнини, за да си набави необходимата енергия.
Кетоновите тела се образуват в неголямо количество от крайните продукти на въглехидратния и мастния обмен.
За малки количества ацетон в урината се отчитат стойности под 20 mg / dl; за умерено количество - стойност от 30-40 mg / dl, а стойностите от 80 mg / dl или повече се отчита като голямо количество.
Симптоми
При наличието на повишени стойности на ацетон и други кето тела в урината може да се забелегат признаци на:
- сухота в устата;
- повишена жажда;
- необичайна миризма на дъха (на плодове);
- умора;
- гадене или повръщане;
- объркване и затруднена концентрация.
Ацетон в урината може да се наблюдава при:
- Болести на храносмилателната система - диария, стеноза на хранопровод.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - обилни повръщания, висока температура.
- Инфекциозни и паразитни болести - сепсис.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност, кърмене, еклампсия.
- Новообразувания - рак на стомаха.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - преумора.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност, кърмене.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алкохолна интоксикация, отравяне с инсектициди.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - гладуване, дехидратация, захарен диабет, високо протеинни и ниско въглехидратни диети, диабетна кетоацидоза, хиперинсулинизъм, хипертиреоидизъм кетоза, гликогеноза тип 0.
Кога е необходимо да се изследва наличието на ацетон в урината?
Скрининг за кетонурия се прави често при остри заболявания, пациенти с хирургическа интервенция, бременни жени и диабетици.
Всеки пациент, при който се установят повишени нива на глюкоза в кръвта и урината, трябва да бъде тестван и за наличие на кетони в урината. Освен това, когато лечението на диабет се променя от инсулин към перорални хипогликемични средства, урината трябва да се следи за наличие на кетони. Развитието на кетонурия в рамките на 24 часа след спиране на инсулин обикновено показва лоша реакция на пероралните хипогликемични средства. Пациентите с диабет, които използват перорални хипогликемични средства, трябва редовно да изследват урината си за глюкоза и кетони, тъй като пероралните хипогликемични средства, за разлика от инсулина, не контролират диабета, когато се развие остра инфекция или друго заболяване.
При състояния, свързани с ацидоза, кетоните в урината се тестват, за да се оцени тежестта на ацидозата и да се следи реакцията на лечението. Кетоните в урината се появяват преди да има значително увеличение на кетоните в кръвта - това е особено полезно при спешни ситуации. По време на бременността ранното откриване на кетонурия е от съществено значение, тъй като кетоацидозата е фактор, свързан с вътрематочната смърт.
При пациенти, които нямат диабет кетонурия може да се появи по време на остро заболяване или силен стрес.
Повече информация може да намерите в симптома: "Кетони в урината".
Заболявания при симптом Ацетон в урината
Библиография
https://www.lybrate.com/lab-test/acetone-urine
https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=6845
https://www.rnceus.com/ua/uaket.html
Коментари към Ацетон в урината