Извиване на нокътните краища един към друг
Извиване на нокътните краища един към друг: представлява състояние, при което страничните краища на ноктите са силно извити навътре един към друг.
Извиване на нокътните краища един към друг може да се дължи на травматично увреждане на нокътя, гъбично заболяване (напр. онихомикоза), псориазис, дефицит на витамини (особено на витамин А), синдром на жълтия нокът, с напредването на възрастта, вродена дискератоза на Цинсер-Кол-Енгман (Zinsser-Cole-Engman syndrome), болест на Дариер (Darier's disease) и други.
Синдромът на жълтия нокът (Yellow nail syndrome) е известен още като първичен лимфедем и е рядко срещано медицинско състояние, характеризиращо се с триадата от признаци: плеврални изливи, жълти дистрофични нокти, лимфедем по крайниците, лицето (поради лимфна хипоплазия). Причината за синдрома на жълтия нокът е неизвестна. Синдромът най-често започва в средна възраст. Също така е свързано с хроничен синузит, хроничен бронхит, перзистираща кашлица, бронхиектазии. Нокътните промени се манифестират със забавен растеж на ноктите, удебеляване на нокътната плочка и бледо жълто с тъмни ръбове оцветяване, силно извиване на нокътните краища един към друг, загуба на лунулите и кутикулите, онихолиза, хронична паронихия. Състоянието е описано за първи път през 1964 г от Samman и White.
Коментари към Извиване на нокътните краища един към друг