Загуба на периферно зрение
Загуба на периферно зрение: състояние, характеризиращо се с неспособност за виждане на страничните обекти извън централното зрително поле.
Загубата на периферно зрение би могла да се причини от генетични дефекти, мигрена, тумор в мозъка, алкохолна интоксикация, катаракта, тежка травма на главата, отлепване на ретината, травма на окото, мозъчен инсулт, пигментен ретинит (Retinitis pigmentosa) и други.
Пигментният ретинит е заболяване, обхващащо ретината на окото и предаващо се по наследство. Характерно за него е загуба на периферното зрение и затруднено нощно виждане, което в последствие би могло да доведе до загуба на централното зрение. Други придружаващи състоянието признаци са кокошата слепота, прогресиращата загуба на зрение, намалено зрение през нощта и при слаба светлина и други. Пигментният ретинит може да се дължи на дефекти в гените и хромозомите, поради което са известни различни типове. Някой от тях са тип 2 дължащ се на дефект в Xp11.3 хромозомата, тип 4 е причинен от дефект в хромозома 3q21-q24, тип 20 засяга 1p31 хромозомата, тип 33 е породен от увреждане на хромозома 2q11.2, при тип 26 се засяга 2q31.2-q32.3 хромозома, при тип 18 1q21.2 хромозомата, тип 7 е причинен от генетичен дефект в хромозома 6p21.1, тип 1 засяга 8q11-q13 хромозомата и други.
Коментари към Загуба на периферно зрение