Загуба на периферна чувствителност в крайниците
Загуба на периферна чувствителност в крайниците представлява намалена или напълно липсваща сетивност в ръцете и краката.
Загуба на периферна чувствителност в крайниците може да се дължи на увреждане на нервите, диабет (диабетна невропатия), проказа, недостиг на витамини, след прилагане на химиотерапия, прекомерна консумация на алкохол, нодозен полиартериит, грануломатоза на Вегенер (Wegener's granulomatosis), синдром на Churg-Strauss, ревматоиден артрит, системен лупус еритематозус, Лаймска болест, ХИВ/СПИН, саркоидоза, амилоидоза, херпес зостер и херпес симплекс, атаксия на Фридрих (Friedreic), болест на Шарко-Мари-Тут (Charcot-Marie-Tooth), синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barré), множествена склероза, ерготизъм, синдром на Сьогрен (Sjögren), злокачествени заболявания, интоксикации с тежки метали, полиомиелит, инфекциозни заболявания, хронична бъбречна недостатъчност, заболявания на щитовидната жлеза и др.
Ерготоксикозата (Ergotoxicosis) представлява отравяне с ерготамин. Ерготаминът се съдържа в моравото рогче. Моравото рогче (Claviceps purpurea) е паразитна гъба, която се среща при тревисти и зърнени култури (най-често при ръжта). В класа на заразената ръж, вместо зърна се показват лилави телца с формата на рогче. Интоксикацията с ерготамин може да предизвика признаци на спазми, диария, парестезии по крайниците, сърбеж, психични проблеми, главоболие, гадене, повръщане, суха гангрена, десквамация, загуба на периферно усещане, оток, халюцинации, некроза на тъканите. Моравото рогче се използва за получаване на медикаменти срещу мигрена, кръвоспиращи лекарства, за предизвикване на аборт и др.
Коментари към Загуба на периферна чувствителност в крайниците