Забавено развитие на двигателни умения
Забавено развитие на двигателни умения: по-бавно овладяване на двигателните дейности като хващане, пълзене, ходене, писане и други, спрямо други деца на същата възраст. Децата със забавено двигателно развитие често имат и зрителни нарушения, които пречат на правилната обработка на информацията за пространството, необходима за по-сложни дейности като гимнастика, танцуване, хвърляне на топка с точност, четливо писане и други. Такива деца често се описват като тромави или разсеяни, придвижват се по стените или мебелите, често падат, изпитват затруднения при задачи изискващи координация между очите и ръцете като чукане на пирон, трудно ядат сами с лъжица или вилица и други.
Забавено развитие на двигателни умения може да се дължи на преждевременно раждане, дефицит на вниманието и хиперактивност, церебрална парализа, мускулна дистрофия, наследствени метаболитни нарушения, като 3-метилглюконатна ацидурия и други.
3-метилглюконатна ацидурия тип 1 е метаболитно разстройство с рецесивен модел на унаследяване. Характерира се с нарушено функциониране на митохондриите, наличие на метилглутарова киселина в урината и други нарушения като забавено речево развитие, повишени нива на киселини в кръвта и тъканите (метаболитна ацидоза), нарушен мускулен тонус (дистония), забавено умствено развитие, забавено двигателно развитие, спазми и слабост на крайниците (спастична парапареза) и други.
Коментари към Забавено развитие на двигателни умения