Забавено настъпване на пубертета
Забавено настъпване на пубертета: означава навлизане в пубертет в по-късна възраст. Обикновено това се случва между 9-тата и 15-тата година, но поради някакви нарушения и заболявания това може да се случи и в по-късна възраст. Пубертетът е период от развитието на човека, при който той се превръща от дете във възрастен индивид. През този период настъпват множество физиологични и интелектуални промени. Обикновено той настъпва в юношеска възраст и продължава няколко години.
Забавеното настъпване на пубертета може да е причинено от физическо натоварване (спортуване), недохранване, булимия, анорексия, заболявания на репродуктивната система, кистична фиброза, мозъчни тумори, хромозомни аномалии (тризомия на 9 р хромозомата), синдром на Шинзел (Schinzel syndrome) и други.
Синдромът на Шинзел се характеризира с аномалии по костите на ръцете и предмишниците, а също така и с хипоплазия и дисфункция на апокринните и млечните жлези. Аномалиите на ръцете варират от недоразвитие на костта на върха на петия пръст до пълна липса на коста. В допълнение някои от потните жлези (например тези разположени под мишниците) могат да бъдат недоразвити или липсващи, което води до намалена или липсваща способност за потене. В други случай млечните жлези също могат да бъдат засегнати (недоразвити или липсващи), в резултат на което засегнатите жени не могат да произвеждат мляко. Обхватът и тежестта на аномалиите при този синдром значително варират при засегнатите и могат да бъдат от много леки до много тежки.
Коментари към Забавено настъпване на пубертета