Ектопия на сърцето
Ектопия на сърцето представлява частично или цялостно разположение на сърцето извън гръдния кош. Наблюдава се при новородените, като се диагностицира с ултразвуково изследване по време на втората третина от бременността. Аномалията е изключително рядка (8 на 1 млн. деца), а смъртността е висока.
Ектопия на сърцето е вродена аномалия, често дължаща се на незатваряне на гръдния кош. Това състояние се наблюдава при новородени деца с установени генетични промени, хромозомни аномалии (тризомия 18), синдром на Търнър (Turner syndrome), но точната причина за неправилно развитие на стернума и ектопия на сърцето не е установена. Като причина за този родилен дефект се посочва и тератогенното действие на норфлоксацина.
Тератогенно действие на норфлоксацин означава, че употребата на този медикамент от майката по време на бременността има тератогенен ефект върху плода. Тератоген е всяко вещество, което предизвиква вродени дефекти на фетуса. Характерни симптоми при излагане на норфлоксацин са: ектопия на сърцето, дефекти в коремната стена, сърдечни дефекти, агенезия на бъбреците, дефекти в невралната тръба, дуарфизъм, калцификации на централната нервна система, хипоспадия и други.
Коментари към Ектопия на сърцето