Ектопично сърце
Ектопично сърце: изключително рядка вродена малформация, при която сърцето се намира частично или изцяло извън гръдния кош. Ектопичнта позиция може да бъде в близост до гръдния кош, в корема, в гръдно-коремната област, в областта на шията.
Ектопично сърце може да се появи като изолирана малформация или да бъде свързано с дефекти на коремната стена, камерни септални дефекти, тетралогия на Фалот (Fallot), пъпна херния и други. Може да бъде част и от синдрома, известен като пенталогия на Кантрел (Cantrell), включваща ектопия на сърцето, пъпна херния, вродена диафрагмална херния, разцепване на гръдната кост, вродено сърдечно заболяване. Причина за ектопия на сърцето може да бъде и влиянието на някои тератогенни агенти на плода по време на бременността, като органичното съединение 1,3 бис-1-нитрозоуреа, което може да бъде съставна част на препарати използвани при химиотерапия във връзка с различни ракови заболявания на мозъка и нервната тъкан.
1,3 бис-1-нитрозоуреа е органично съединение, което при експериментални изследвания върху бременни плъхове е причинило увреждане на плода, като ектопия на сърцето, дефект в коремната стена, скелетни дефекти, хидроцефалия, енцефалоцеле, бъбречни увреждания и други. Възможността за проява и тежестта на симптомите зависят от дозата, която е приложена и етапът на бременността. Ефектът върху човешки ембрион все още не е окончателно определен.
Коментари към Ектопично сърце