Едностранно хлътване на скулата
Едностранно хлътване на скулата представлява анормално "потъване" на едната скулова кост и съответната буза, от тази страна на лицето, която е засегната от заболяването.
Едностранно хлътване на скулата може да се дължи на: вродени аномалии в костите, тежка фрактура на лицевия череп, едновременно с умствена изостаналост, тригеминална невралгия, фокална липоатрофия на лицето, загуба на зъби, костни тумори и лизис на костно вещество, абсцес, краниофациална разстройства, синдром на Пери-Ромберг (Parry Romberg Syndrome) и други.
Синдром на Пери-Ромберг, познат още като прогресивна хемифациална атрофия, представлява бавно прогресиращ синдром, който се развива за период от 8-9 години, като след това се наблюдава стабилизиране. Характерни симптоми са едностранната атрофия на меки и твърди тъкани (мастна тъкан, подкожна тъкан, език, мукоза на венеца, коснто и хрущялно вещество). Наблюдават се още: едностранно хлътване на скулата, хлътване на окото от едната стана, невралгия на тригеминалния нерв, нарушена функция на слъзния канал от засегнатата страна на лицето, интракраниални калцификации, джаксънова епилепсия, главоболие, подобно на мигрена, мозъчни участъци с дегенерация, нарушена сетивни функции на засегнатата част на лицето.
Коментари към Едностранно хлътване на скулата