Дълбока симианска гънка
Дълбока симианска гънка: наличие на силно изразена палмарна гънка - единична линия на дланта, която се образува от съединяването на т. нар. линия на главата и линия на сърцето. Тя стига от единия до другия край на дланта. Нарича се още "маймунска гънка", поради сходството й с линията по дланите на приматите.
Дълбока симианска гънка е вродена особеност и може да се наблюдава при: синдром на Даун, гонадна дисгенезия, ектодермална дисплазия с липсващи дерматоглифи, тризомия 13, синдром на Коен (Cohen), синдром на Аарског (Aarskog), фетален алкохолен синдром, синдром на Търнър (Turner), синдром на Басан (Basan), синдром на Клайнфелтер (Klinefelter), синдром на Рубелла (Rubella), псевдохипопаратиреоидизъм, вродени инфекции на майката, влияние на тератогенни фактори по време на бременността - употреба на алкохол, никотин, наркотични вещества и някои медикаменти, като например D-пенициламин.
D-пенициламин (D-Penicillamine) е известен като купренил в търговската мрежа и се използва като имуносупресор за лечение на ревматоиден артрит. Не би следвало обаче, да се използва по време на бременност, поради опасност от поява на различни аномалии, като възможните са: наличие на дълбока симианска гънка, дефекти на рамената, артрогрипоза, дефекти на крайниците, еквиноварусно стъпало, плоски уши, камптодактилия (трайно сгъване на пръстите), изкривена бедрена кост, обърнати назад уши (уши, обърнати към задната част на главата), крипторхизъм, малка челюст, единична пъпна артерия, намалена околоплодна течност, увиснала и нееластична кожа.
Коментари към Дълбока симианска гънка