Дорзолумбална кифосколиоза
Дорзолумбалната кифосколиоза представлява изкривяване на гръбначния стълб под формата на дъга, отпред назад и настрани (вляво или вдясно). Тя обхваща част от гръдната и поясната област на гръбначния стълб. Изследвания показват, че това състояние се среща повече при жените, отколкото при мъжете.
Дорзолумбалната кифосколиоза може да бъде вродена. Като такава, обикновенно се съпътства и от други увреждания и малформации в организма на бебето. Ако до петата година не се предприемат мерки и не се лекува се развиват белодробна и сърдечна недостатъчност в резултат на ненормалната поза на тялото и притискането на органите в гръдния кош.
Дорзолумбалната кифосколиоза, като придобита е симптом на туберкулоза или остеомалация на гръбначния стълб, травми на него и гръбначния мозък, компресии, фрактури, фисури и остеопоротични процеси, нервно-мускулни заболявания, луксации на прешлени и междупрешленни дискове, туморни образования, вродена липса на ребра, церебрална парализа и полиомиелит, атаксия на Фридрих (Friedreigh's ataxia), GM1-ганглиосидоза, синдром на Хейджду-Чении (Hajdu-Cheney sindrome).
Коментари към Дорзолумбална кифосколиоза