Доброкачествени образувания на костите
Доброкачествените образувания на костите представляват тумори, които не метастазират и са разположени най-често в дисталната част на бедрената кост и проксималната част на пищялните кости. Пациентът може и да не разбера, че е болен от такъв тумор, поради слабо изразената клиника и смущения в началото на заболяването. Клиничните признаци се свеждат до болка, подуване на мястото на неопластичния растеж, лесна уморяемост на крайника, схванатост, куцане.
Диагнозата се поставя чрез рентгенография. Причините за започване на растеж на доброкачествено образование на костите са нараняване, инфекция, хирургически интервенции на съответното място, интраставни инжекции и др. След отстраняване, туморите могат да се появят отново на същото място и поради тази причина някои от тях се смятат за агресивни.
Доброкачествени образувания на костите са: остеоид на костта, остеохондрома, остеобластома, гигантски клетъчен тумор на костта, фиброзна дисплазия, костна аневризма - киста, енхондрома, множествена енхондроматоза (синдром на Олиер и Мафучи - Ollier's and Maffucci's sindromes), хондромиксоиден фибром, влакнести кортикални дефекти, еднокамерни костни кисти, доброкачествени васкуларни тумори на костите, хистиоцитоза, еозинофилен гранулом, остеокартилагиносно ошипяване.
Коментари към Доброкачествени образувания на костите