Дистрофия на ретиналните фоторецептори
Дистрофия на ретиналните фоторецептори представлява състояние, при което се наблюдава нарушаване на структурата на фоторецепторите на ретината. Рецепторите в ретината, които имат висока чувствителност към светлинните вълни се наричат фоторецептори.
Дистрофия на ретиналните фоторецептори може да се наблюдава при: синдром на Чарлс-Бонет (Charles-Bonnet), болест на Батен (Batten), отравяния, автоимунни заболявания, синдром на Ъшър (Usher), синдром внезапна придобита ретинална дегенерация, Х-свързана ретиносхиза, запушване на кръвоносни съдове, синдром на Оливър-Макфарлан (Oliver-McFarlane syndrome), делеция на четиринадесета хромозома, хемералопия, хороидермия, макулна дегенерация, синдром микрофталмия-ретинопатия, синдром на Лоуренс-Муун-Бийдъл (Laurence-Moon-Biedl), синдром на Кокейн тип 1 (Cockayne syndrome 1), дистрофия на конусчетата (Cone dystrophy) и други.
Дистрофия на конусчетата, или дистрофия на колбичките, представлява рядко зрително нарушение, което се предава по наследство. Характеризира се с нарушаване на структурата на колбичките (фоторецепторни клетки на ретината), като резултатът от това може да бъде пълна загуба на зрението. Характерни симптоми са: дистрофия на ретиналните фоторецептори, прогресивно намаляване на периферното зрително поле, абиотрофична дегенерация на колбичките, дистрофия на епителния очен пигмент.
Дегенерацията на ретиналния епител представлява процес на увреждане и смърт на различно голяма част от светлочувствителните епителни клетки на ретината на окото, водещ до прогресивна загуба на зрението.
Дегенерация на ретиналния епител може да се установи при синдром на Чарлс-Бонет (Charles-Bonnet), синдром внезапна придобита ретинална дегенерация, болест на Батен (Batten), синдром на Ъшър (Usher), отравяния, недоимъчни заболявания, автоимунни заболявания, инфекциозни заболявания
Още за: Дегенерация на ретиналния епител | Симптом
от framar.bg
Коментари към Дистрофия на ретиналните фоторецептори