Дистрофия на пигментния епител
Дистрофия на пигментния епител означава състояние, при което се наблюдава нарушаване на пигментния епителен слой на очната ретина.
Дистрофия на пигментния епител може да се дължи на: генетични увреждания, наследствена пигментна дегенерация на ретината, хемералопия или кокоша слепота, хороидермия, синдром микрофталмия и ретинопатия, възпалителни заболявания (ретинит), синдром на Лоуренс-Муун-Бийдъл (Laurence-Moon-Biedl), макулна дегенерация, синдром на Бардет-Бийдъл (Bardet-Biedl), синдром на Кокейн тип 1 (Cockayne syndrome type 1), първични тумори или вторични тумори, дистрофия на ретиналните колбички и други.
Дистрофия на ретиналните колбички, или ретинални конусчета, представлява състояние, което се среща рядко и се предава по наследство. Характеризира се с нарушаване на структурата на колбичките - единия от двата вида фоторецепторни клетки на ретината. Наблюдават се следните симптоми: дистрофия на пигментния епител, дистрофия на ретиналните фоторецептори, прогресивно намаляване на периферното зрително поле, абиотрофична дегенерация на колбичките.
Коментари към Дистрофия на пигментния епител