Дистрофия на краката
Дистрофия на краката е най-често генетично обусловено състояние, при което се наблюдава нарушена структура и функция на мускулите на краката. Известни са около 30 специфични генетични заболявания, които се включват в групата на мускулните дистрофии, като различните видове дистрофии се изразяват в различна степен на дегенерация и обхващат различни мускули на тялото. Резултатът от дистрофията на мускулите е един и същ - увреждане и отслабване на мускула, дегенерация на мускулните влакна и намаляване на мускулната сила.
Дистрофия на краката се наблюдава при: дистрофия тип Дюшен (най-често срещаната) и дистрофия тип Бекер, Х-свързани мутации и генетични дефекти, хромозомни аномалии, колобома на макулата с брахидактилия тип Б и други.
Колобома на макулата с брахидактилия тип Б е рядко разстройство, което се характеризира с вродена колобома на макулата и аномалии на пръстите на ръцете и краката. Наблюдават се следните симптоми: дистрофия на краката, дистрофия на ръцете, закърняване на ноктите на показалеца, липса на големите пръсти на краката, далекогледство, цепка на твърдото небце, бифуркация на дисталните пръстни фаланги на палците, анормално къси пръсти на ръцете и краката, далекогледство, колобома на двете макули, бързи неволеви движения на очите, аплазия на бъбреците.
Коментари към Дистрофия на краката