Диспластични дистални фаланги
Диспластични дистални фаланги представлява вродена малформация, характеризираща се с недоразвитие и неправилно формиране на костите изграждащи пръстите на ръцете.
Дисталните фаланги са костите разположени на върха (възглавничките) на пръстите. Има ги както на ръцете, така и на краката.
Диспластични дистални фаланги може да се дължи на смущения във формирането на скелета по време на ембрионалното развитие на плода, фамилна обремененост, въздействие на тератогенните фактори по време на бременността (излагане на радиация, интоксикации, употреба на наркотици, алкохол, никотин, медикаменти), преаксиална полидактилия тип 3, синдром на Холт-Орам (Holt-Oram), синдром Таунс-Брокови (Townes-Brokovy), синдром на Мекел (Meckel), синдром на Карпентър (Carpenter), синдром McKusick-Kaufman, синдром на Даун (Down), синдром на Рубщайн-Тайби (Rubinstein-Taybi), синдром на (Kaplan-Plauchu-Fitch), синдром на Палистър-Хол (Pallister-Hall), синдром на Баред-Бийдъл (Bardet-Biedl), синдром на Елис ван Кревелд (Ellis-wan Creveld), синдром на Смит-Лемил-Опитц (Smith-Lemli-Opitz), синдром на Розенберг-Лор (Rosenberg-Lohr), синдром на Аперт (Apert), синдром на Пфайфър (Pfeiffer), синдром на Шинцел (Schinzel), синдром на Поланд (Poland), синдром на Юнус-Варон (Yunis-Varon), синдром на Арског (Aarskog) и др.
Преаксиална полидактилия тип 3 (Polydactyly, Preaxial 3) е сред най-честите форми на заболяването полидактилия, което представлява вродено състояние с наличие на допълнителни пръсти по ръцете и/или краката.
Коментари към Диспластични дистални фаланги