Деформация на мускул стерноклейдомастоидеус
Деформация на мускул стерноклейдомастоидеус представлява наличие на отклонение от нормалните норми на мускула. При наличие на такива отклонения, мускулът загубва силата си, с което се затруднява движението на главата.
Мускулус стерноклейдомастоидеус наричан още гръдноключичносисовиден мускул е най-големият мускул на шията, който се разполага от гръдната кост и се залавя за слепоочната кост. Този мускул осигурява въртенето на главата на противоположната страна и огъването на врата.
Деформация на мускул стерноклейдомастоидеус може да настъпи при мускулна дистрофия, спортна травма, ухапване от насекоми, перитонзиларен абсцес, разтягане или разкъсване на мускула, при ембрионални нарушения, хромозомни и генетични заболявания, повишен прием на флуоксетин през бременността и др.
Отравяне с флуоксетин (fluoxetine intoxication) представлява проява на токсична или алергична реакция (поради свръхдоза) на организма към флуоксетин. Това е лекарствен продукт от групата на антидепресантите, използван за лекуване на силни депресивни състояния (зависимост от алкохол, катаплексия, пост-травматично стресово разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство, панично разстройство). При употребата му по време на бременност може да предизвика някои деформации в плода, като: гръбначни и бъбречни аномалии, сърдечни дефекти, полидактилия, фетална смърт, езофагеална атрезия, увреждане на брахиалните сплитове, нарушения в ембрионалното развитие на фарингеалните дъги.
Коментари към Деформация на мускул стерноклейдомастоидеус