Дефицит на пролактин
Дефицит на пролактин представлява състояние, при което се установява силно намаляване или липса на хормона пролактин. Пролактинът се секретира от предния дял на хипофизата (аденохипофиза) и участва във формирането на млечните жлези.
Дефицит на пролактин обикновено се наблюдава при: автоимунни нарушения (лимбичен енцефалит-невромиотония-хиперхидроза-полиневропатия), хипогонадизъм с гинекомастия при мъже, разстройство във функцията на предния дял на хипофизата, синдром на Шийхан (Sheehan), при радиационна терапия, следоперативен период, прием на различни лекарства и билкови вещества, тумори на хипофизата, краниофарингиом, вродена хипоплазия или агенезия на хипофизата, мозъчен абсцес, напреднали злокачествени новообразувания, комбиниран хипофизарен дефицит и други.
Комбиниран хипофизарен дефицит, несиндромен и непридобит, представлява състояние, при което се наблюдава дефицит на повече от един от хормоните на хипофизата, без наличие на малформации или други аномалии. Състоянието може да се дължи на генетичен дефект, радиационна терапия, тумори или оперативна интервенция. Симптомите варират, в зависимост от това количеството на кои хормони е засегнато. Наблюдават се: дефицит на пролактин, дефицит на растежен хормон, дефицит на хормони на хипофизата, дефицит на хормон стимулиращ щитовидната жлеза, дефицит на лутеинизиращ хормон и фоликулостимулиращ хормон, дефицит на адренокортикотропен хормон, изоставане във физическия растеж (при дефицит на растежен хормон), закъснял или липсващ пубертет (при дефицит на гонадотропин), психомоторно изоставане (при дефицит на хормон стимулиращ щитовидната жлеза).
Коментари към Дефицит на пролактин