Дефекти на невралната тръба
Дефекти на невралната тръба: вродени увреждания, настъпващи в най-ранните стадии на бременността, които засягат главния или гръбначния мозък.
Дефектите на невралната тръба могат да бъдат отворени или затворени. Към отворените дефекти принадлежат спина бифида (непълно затваряне на гръбначния канал), аненцефалия и енцефалоцеле. Затворените дефекти на невралната тръба се отличават по това, че над образуваният отвор в черепа или гръбначния канал е покрит с кожа. Към затворените дефекти принадлежат липомиеломенингоцеле, липоменингоцеле и други.
Дефекти на невралната тръба могат да настъпят в резултат на редица въздействия по време на бременността като тератогенни вещества (2-амино-3-метилпиридин, ацеталдехид), недостиг на фолиева киселина, захарен диабет, гладуване, фетален алкохолен синдром, генетични заболявания, хромозомни аномалии и други.
Ацеталдехид е безцветна течност с остра, задушлива миризма. Получава се като междинен продукт в синтеза на редица химикали, а също и при непълно изгаряне на дърва в камини, изгаряне на тютюн, газовете отделяни от превозните средства, рафиниране и преработка на отпадъци и други. Използва се в производството на парфюми, полиестерни смоли, багрила, консервант на плодове и риби, разтворител в промишлеността и други. В организма може да се образува при разлагането на етанола.
Краткосрочното излагане на действието на ацеталдехид може да предизвиква дразнене на очите, дихателните пътища и кожата. При по-високи нива на експозиция може да настъпи зачервяване, кашлица, белодробен оток и некроза. Ацеталдехидът се счита за потенциален канцероген за човека, основавано на експериментални проучвания върху плъхове, при които е наблюдавано развитие на назални тумори, а при хамстери - тумори на ларинкса. Тератогенните ефекти при плъховете включват дефекти на невралната тръба, понижено тегло на плода, скелетни аномалии, забавяне на растежа, анемия и други.
Коментари към Дефекти на невралната тръба