Дегенерация на носния хрущял
Дегенерация на носния хрущял представлява процес на разрушаване на хрущяла на носа, което е съпроводено с малформации и затруднено дишане.
Дегенерация на носния хрущял може да се дължи на генетични и хромозомни аномалии, нарушения в ембрионалното развитие, полихондрит, фетален алкохолен синдром, вроден сифилис, грануломатоза на Вегенер (Wegener), синдром на Ларон (Laron), синдром на Нунан (Noonan), синдром на Елерс-Данлос (Ehlers-Danlos), синдром хондродисплазия пунктата тип Шефилд (Sheffield), синдром на Кофин-Лоури (Coffin-Lowry), синдром на Даун (Dawn), синдром на Патау (Patau), множествена синостоза, синдром на Франсоа (Francois), синдром на Биндер (Binder), синдром на Едуардс (Edwards), синдром на Даун (Down) и др.
Полихондритът (Polychondritis) е заболяване, което засяга хрущялната тъкан в организма, като предизвиква дегенеративни изменения в него. Характеризира се с разрушаване на хрущялите, оток и болка в ставите, отит, еписклерит, запушване на Евстахиевата тръба, левкоцитоза, треска, говорни, зрителни и дихателни затруднения, конюнктивит, стеснение на бронхиалния просвет, дерматит, трахеит, васкулит, скованост, неврит, гадене, загуба на тегло и апетит, умора и др. Предполага се, че причините за възникването на полихондрита са наследствената предразположеност и факторите на околната среда.
Коментари към Дегенерация на носния хрущял