Дегенеративни ставни промени
Дегенеративни ставни промени: патологичен процес, който се характеризира с изменения на ставите, изразяващи се в загуба на хрущялна тъкан и стесняване на ставната цепка. Дегенеративната ставна болест се нарича още остеоартрит, остеоартроза, артроза и представлява най-често срещания вид артрит. Най-общо това заболяване се определя като „изхабяване“ на ставата.Засягат се ставите на ръцете, краката, гръбначния стълб и големи стави, като бедрените и коленните. Заболяването ограничава движенията, съпроводено е със силна болка, подуване и постепенно настъпваща деформация на ставата. Състоянието се среща 10 пъти по-често при жените, като заболелите са предимно над 50 годишна възраст, но могат да боледуват и млади хора.
Дегенеративните ставни промени могат да се дължат на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - наднормено тегло, захарен диабет, хемохроматоза, хиперпаратиреоидизъм, болест на Уилсън (Wilson's disease).
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматоиден артрит, подагра, остеартрит, предшестващи възпалителни заболявания на ставите.
- Болести на храносмилателната система - възпалително заболяване на червата.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - старост.
- Болести на нервната система - болест на Паркинсон (Parkinson's disease), синдром Ши-Дрегер (Shy-Drager syndrome).
- Новообразувания
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродена дисплазия на тазобедрената става, спондилометафизална дисплазия, Козловски тип (Spondylometaphyseal dysplasia, Kozlowski type).
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма, въздействие на климатичните условия (системно излагане на влага и студ).
- Други - пренатоварвания на ставите, фамилна обремененост.
Коментари към Дегенеративни ставни промени