Двигателна некоординираност
Двигателна некоординираност: невъзможност за осъществяване на целенасочено действие чрез осъществяване на няколко едновременни мускулни движения в една или повече части на тялото (например правене на крачки, повдигане на предмети, сгъване и разгъване на лакътя и други).
Двигателната некоординираност може да се дължи на церебрална парализа, неврологични заболявания, травма на главата, атаксия на Фридрих (Friedreich), увреждане на малкия мозък /или на гръбначния мозък, сензорна атаксия, множествена склероза, атаксия телеангиектазия, енцефаломиелит, синдром на Александър (Alexander), синдром на Алперс (Alpers), вестибуло-спиноцеребеларен синдром, микроделеция 3q29, абеталипопротеинемия и други.
Абеталипопротеинемия (хомозиготна фамилна хипобеталипопротеинемия) е заболяване, характеризиращо се с трайно ниски нива на аполипопротеин В и LDL холестерол. Протича със забавяне на растежа, малабсорбция, хепатомегалия, неврологични и невромускулни нарушения. Други симптоми могат да включват диария със стеаторея, нарушено усвояване на мазнините, спастична атаксия, некоординираност на движенията, пигментоза на ретината и зрителни смущения, акантоцитоза, ниско ниво на мастноразтворими витамини (А, Д, Е, К) и други.
Коментари към Двигателна некоординираност